Терминът „актив от реалния свят“ (RWA) е все по-често използван във финансовите среди, но на практика е нещо като погрешно наименование. В крайна сметка, в един момент даден актив става ли „истински“ ? Криптовалутите не се считат за реални, но кумулират стойността на всички цифрови токени и монети в обращение и достигат трилиони капитализация. Фиатните валути пък се смятат за реални, но хартиените пари не са обезпечени с нищо, откакто преди десетилетия са разделени от златото.
Във всеки случай, терминът набира скорост. Той се прилага широко за така наречените материални активи - облигации, акции, недвижими имоти, злато, петрол, дълг, товари и дори изкуство. Благодарение на чудесата на блокчейна, тези инвестиционни стоки най-накрая навлизат в дигиталната ера. Чрез токенизирането им в публичен регистър, RWA вече могат да бъдат сигурно търгувани и управлявани открито.
Обещанията за RWA токенизация, както и при валутната такава (BTC, ETH и т.н.), са многобройни. Най-общо казано, рекламираните ключови предимства включват по-голяма прозрачност, по-голяма ликвидност, рационализирана трансгранична търговия, диверсификация на портфейли и подобрена достъпност чрез частична собственост (не купувайте имение, купете една стотна от имение).
Приблизително 50 милиарда долара реална стойност ще навлезе в блокчейна през 2025 г., като Standard Chartered прогнозира зашеметяващите 30 трилиона в токенизирани RWA до 2034 г. Ентусиасти дори се шегуват, че ако последната прогноза се сбъдне, RWA може да стане толкова познат акроним, колкото KFC.
Защо да токенизираме RWA?
И така, защо някой би искал да токенизира физическа стока, независимо дали е пентхаус в Манхатън, масивно златно кюлче или корпоративна облигация? Отговорът е, че токенизацията просто означава създаване на цифрово представяне на материалната стока.
Токенизирането на физически стоки позволява те да бъдат купувани и продавани много по-лесно от преди. Ето защо токенизираното злато е толкова популярно. Защо да поемете собствеността върху истинското нещо, с целия риск за сигурността и ангажимента за съхранение, когато вместо това можете да държите цифровия му еквивалент?
Частичната собственост също е едно от основните предимства на токенизацията. Представете си, например, имот на брега на морето на стойност 10 милиона долара, който е разделен на милион жетона, всеки на стойност 10 долара. С този модел дори скромните ежедневни инвеститори могат да притежават част от първокласен недвижим имот, без да се давят в дългове. Иначе казано, те могат да играят на пазара на имоти, без да правят значителни капиталови разходи. И тъй като тези активи с висока стойност са токенизирани във веригата, няма нужда от посредници като брокери или банки.
Друго предимство е, че токените могат да се търгуват 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата на глобалните пазари, задълбочавайки ликвидността и подобрявайки достъпа до инвеститорите на дребно от целия свят. По-специално за индустрии като товарни превози, крайният резултат е по-бързо уреждане и по-малко бюрокрация.
Кой предоставя RWA на обикновените хора?
В светлината на тези предимства, не е изненадващо, че преобладаващата част от онлайн платформите въвеждат RWA във веригата, токенизирайки всичко от въглеродни кредити и петрол до интелектуална собственост и изчислителна мощност. С всяка транзакция и прехвърляне на собственост, записани неизменно в публична мрежа, проверката е лесна и сигурността е голяма.
Регулираната от САЩ платформа за търговия INX One е един от пионерите в областта. В края на миналата година тя пусна функция „Купувайте активи“, за да разшири достъпа до инвестиции като токенизирани недвижими имоти и ценни книжа. На INX One потребителите могат да търгуват токенизирани акции на Google, Tesla, GameStop, Microsoft и Nvidia, всяка обезпечена 1:1 от техните базови активи, както и токенизирани версии на S&P 500 ETF и BlackRock's iShares Treasury ETF.
Базираната в Люксембург Blocksquare е друг играч, фокусиран върху сектора на имотите. Правно обвързващата „Нотариално заверена рамка за токенизиране на недвижими имоти“ на платформата, която е интегрирана с поземлените регистри, ефективно позволява на собствениците на имоти да токенизират икономически права върху своите физически жилища. Свойствата могат да бъдат разделени на 100 000 жетона, частично или изцяло.
PinLink пък възприема изцяло различен подход, токенизирайки специфични физически активи като GPU, IoT устройства и WiFi горещи точки чрез собствения си стандарт за токени, RWA-2055. Компанията има за цел да намали разходите за разработчиците на AI чрез краудсорсинг изчисления, да отключи ликвидност за собствениците на активи и да разшири обхвата на блокчейна в реалната инфраструктура.
Възможност за 30 трилиона?
Само въпрос на време ли е токенизираните активи от реалния свят да достигнат критична маса или пък са предопределени да бъдат краткотраен феномен? Всъщност само времето ще покаже. Въпреки че остават предизвикателства – особено около регулирането в различни територии и липсата на стандартизация – пазарният потенциал очевидно е огромен. Следователно има високи прогнози за това колко голям може да стане.
Тъй като повече RWA се включват във веригата, опитът на инвеститорите ще представлява най-добрият тест, който определя успеха или провала на индустрията в мащаб. Може би някои активи са присъщи за токенизация, докато други се обслужват най-добре в рамките на съществуващите норми. Какъвто и да е резултатът, не може да се отрече инерцията или факторът за добро усещане, който в момента прониква в RWA.