Бизнесът в очакване на завръщането на Тръмп

След като президентските избори в САЩ бяха спечелени от Доналд Тръмп, големите корпорации, инвеститорите и правителствата по света си задават редица въпроси по отношение на икономическата среда и финансовите предизвикателства, които ще са на дневен ред в следващите няколко години.

По време на последното си управление Тръмп предизвика търговска война с Китай, като наложи широка гама от мита върху вноса на китайски стоки, а следващият президент Джо Байдън ги подкрепи и разшири по време на своя мандат. Тези мита са данъци, които американците плащат върху ограничени китайски стоки, наложени от двамата президенти като тактика за наказване на Китай за нечестни търговски практики, включително кражба на технологии.

В отговор Китай често отмъщаваше, налагайки мита върху американски стоки и все повече ограничавайки достъпа на САЩ до редкоземни материали, които са от решаващо значение за производството на редица популярни продукти. В това отношение няма съмнение, че технологичната индустрия очаква да остане в средата на търговската война, понасяйки удари наляво и надясно.

В момента има повече от 300 милиарда долара мита върху китайския внос, но по-специално, все още няма такива за популярни технологии като смартфони, лаптопи, таблети и игрови конзоли. По времето, когато Тръмп за последно беше на поста, технологичната индустрия успешно лобира за получаване на тези изключения, предупреждавайки, че икономиката на САЩ ще пострада значително, ако бъдат наложени мита върху потребителските технологии. Само цените на игровите конзоли може да скочат с до 25%, предупреди индустрията, тъй като пълното отделяне от Китай тогава и все още се счита за невъзможно.

Политиците смятат, че САЩ трябва да се ангажират с дългосрочно решение за намаляване на зависимостта от Китай, което може да бъде поддържано чрез всяка президентска администрация. Това може да означава работа в подкрепа на усилията за декарбонизация и повишаване на трудовите стандарти в съюзническите нации, където производството може потенциално да бъде отклонено, като по същество се изгради нова глобална верига на стойността след последните 35 години на производствена доминация на Китай.

Големите обещания предизвикват смесени реакции

Инвеститорите няма да чакат дълго, за да видят дали Доналд Тръмп ще спази всичките си обещания като 47-ми президент на САЩ. Ако го направи, вероятно политиките му ще доведат до голяма промяна на икономическия и политически пейзаж.

В самия ден на изборите основните американски фондови пазари, доларът и крипто валутите показаха ентусиазирана реакция, сърфирайки върху огромна вълна от надежда и оптимизъм, че Тръмп ще следва експанзионистична политика и ще стимулира икономическия растеж на САЩ. Седмица по-късно, оптимизмът не е приключил и пазарите се движат добре.
Новоизбраният президент имаше две ключови мерки в дневния си ред по време на кампанията си - намаляване на корпоративния данък от 21% на 15% за компании, които произвеждат в САЩ, и налагане на нови търговски мита върху вноса.

Намаляването на данъците е музика за ушите на бизнес лидерите, тъй като означава, че остават повече пари за реинвестиране или използване за обратно изкупуване на акции или за изплащане на дивиденти. По-голямото доверие сред корпорациите може да ги накара да инвестират повече пари, за да подкрепят растежа си и това може да подхранва икономиката.
Тръмп обаче обеща, че ако избирателите го върнат в Белия дом, „инфлацията ще изчезне напълно“. Но въпреки оптимизма, мнозина остават загрижени, включително шестнадесет икономисти, носители на Нобелова награда, които подписаха писмо през юни, изразяващо страх, че предложенията на Тръмп ще „подпалят отново“ инфлацията.

Обръща ли се вълната за основните лихвени проценти?

Несигурността относно инфлацията също може да промени подхода на ФЕД за намаляване на лихвените проценти, потенциално оставяйки основните лихвени проценти по-високи за по-дълго време.

Що се отнася до Европа, протекционистичните политики като търговско мито от САЩ могат да накарат ЕЦБ да намали лихвите по-бързо от очакваното, за да стимулира икономическия растеж.

Кои сектори могат да се възползват от новата ситуация?

Според нов доклад на Goldman Sachs, преизбирането на Тръмп вероятно ще доведе до подновяване на разходите за отбрана в Европа, което ще струва на ЕС около 0,5% от БВП всяка година.

Про-петролният бизнес подход на Тръмп и неговите обещания за увеличаване на сондажите на федерална земя и предоставяне на повече разрешения за износ на LNG вече подхраниха търговията с акции на Chevron и ExxonMobil. Това, съчетано с перспективата за по-свободно регулиране, може да даде реален тласък на петролните запаси.

Въпреки това има очакван спад в ESG (екологични, социални, управленски) инвестиции, като се прогнозират ръстове в традиционните енергийни сектори поради отмяната на Тръмп на екологичните разпоредби.

Банките може да са абсолютните победители през следващите четири години. От по-високите лихвени проценти до свръхнатоварената икономика, обещанията на Тръмп изглежда са от полза за банките навсякъде. По-разхлабеното регулиране може да замени по-строгия контрол на администрацията на Байдън с исканията му за допълнителни капиталови наличности от най-големите банки. Това, съчетано с повече икономическа активност, по-високи лихвени проценти и повече бизнес инвестиции, ще бъде от полза за банковия сектор.

Друг потенциален печеливш е Биткойн. Криптовалутата, която се повиши до рекордни нива в деня на изборите, може да се възползва в дългосрочен план от обещанието на Тръмп да превърне Америка в „крипто столицата на планетата“, както и от перспективата за разхлабване на регулациите върху цифровите активи, което може допълнително да подхрани интереса към този актив. Цената на биткойн отбеляза значителен скок през последния месец, водена от така наречената „търговия на Тръмп“. Анализаторите очакват тя да продължи да нараства и да достигне дългочаканата стойност от 100 000 долара.

Вижте още: