"Нашата политика се основава на ясната оценка за продължаващата иранската диктатура, нейните връзки с тероризма и финансирането на агресията в Близкия изток и по света", каза Тръмп в изявление.
Този ход идва три месеца след като държавният глава реши, че Вашингтон ще излезе от сделката и ще приложи "максимален икономически натиск" върху режима в Техеран.
Въпреки, че предизвика поредица от критики от европейските съюзници, чиито външни министри заявиха, че "дълбоко съжаляват" за повторното налагане на санкциите на САЩ срещу Иран, Тръмп не промени намеренията си. Европейският съюз сътветно реши да блокира решението, за да защити европейските предприятия от санкциите.
Тръмп още веднъж потвърди мнението си, че международното споразумение от 2015 г. за замразяване на ядрената програма на Иран в замяна на премахването на санкциите е "ужасна, едностранна сделка". Той заяви, че иранското правителство използва средствата за разпалване на конфликти в Близкия изток.
Държавният секретар Майк Помпео заяви още, че подновените санкции ще бъдат строго прилагани и ще продължат да съществуват, докато иранското правителство не промени радикално курса си.
Първият набор от мерки са насочени към автомобилния сектор на Иран, както и към златото и другите метали. В началото на ноември ще бъде наложена втора серия санкции, които ще са насочени към петролния сектор и към иранската централна банка.