Защо бизнесите все повече избират мулти-облачни стратегии?

В днешния дигитален свят хипермащабните центрове за данни захранват всичко – от големи и малки компании до изкуствен интелект. Тези масивни облачни инфраструктури, управлявани от големи доставчици като AWS, Google Cloud и Microsoft Azure, предлагат мащабируемост и изчислителна мощност, на които бизнесът разчита ежедневно. Въпреки това, самият мащаб, който ги прави привлекателни, също така въвежда критични уязвимости в сигурността и опасения относно собствеността върху данните. Тъй като кибератаките стават все по-чести и бизнесът става все по-предпазлив относно блокирането на доставчици, преминаването към мулти-облачни стратегии и независими облачни доставчици набира скорост.

Въпреки ресурсите си, огромните облачни корпорации не са неподатливи на рискове за сигурността. Самият им размер ги прави идеална мишена за киберпрестъпници, като атаките срещу облачни услуги са се увеличили с 95% само през 2022 г. Мащабни пробиви, засягащи глобалните технологични гиганти, разкриха чувствителни данни, подчертавайки рисковете от централизираната облачна инфраструктура.


Заплахите за киберсигурността нарастват

Огромните количества данни, съхранявани в среди с хиперразмер, ги правят доходоносна цел за киберпрестъпниците. Усъвършенствани атаки, включително схеми за социално инженерство и фишинг, успешно пробиват големи доставчици, компрометирайки чувствителна информация за милиони потребители. Обширната инфраструктура, необходима за управление на такива огромни количества данни, непреднамерено увеличава повърхността на атаката, което прави цялостната сигурност значително предизвикателство.

Едно от най-големите притеснения, които отблъскват бизнеса и разработчиците от хиперразмерите, е собствеността върху данните. Много компании вече не се доверяват на големи облачни доставчици с техния патентован код, интелектуална собственост и чувствителни данни. Страхът от скрито извличане на данни, проследяване на метаданни и директни промени в политиката, които ограничават достъпа или налагат нови такси, накараха бизнеса да преосмисли къде и как съхранява данните си.

С тези рискове все повече организации изискват облачни решения, които гарантират пълна собственост, контрол и видимост върху техните данни – нещо, което хиперскалерите не са успели да предоставят.

Комплексни изисквания за съответствие

Глобалните бизнеси трябва да се ориентират в лабиринт от регулации, включително GDPR, CCPA и специфични за индустрията рамки за сигурност. Осигуряването на съответствие в множество юрисдикции е трудно, особено когато се използват доставчици, които работят в различни правни рамки. Без ясни структури на собственост, бизнесът рискува да се провали в одитите за съответствие.

Работните натоварвания, които се случват между хардуера и центровете за данни, увеличават излагането на потенциални рискове за сигурността, особено когато политиките и контролите се различават в различните региони.

Така наречените Hyperscalers разчитат на широка мрежа от доставчици на трети страни за хардуерни и софтуерни компоненти. Това въвежда допълнителен слой риск, тъй като прекъсвания на веригата за доставки, уязвимости в сигурността на хардуера или компрометирани софтуерни актуализации могат да повлияят на цялата облачна среда.

Преходът към мулти-облачни и независими доставчици

Осъзнавайки тези предизвикателства, фирмите все повече възприемат мулти-облачни стратегии. Чрез диверсификация между множество доставчици организациите могат да подобрят сигурността, да избегнат блокирането на доставчика и да осигурят непрекъснатост на бизнеса. Някои компании правят тази крачка напред, като избират независими облачни доставчици, предлагащи децентрализиран подход към хостинга, като дават приоритет на сигурността, поверителността и истинската собственост върху данните.

Идеята е организациите да притежават своята инфраструктура и данни без ограничителни корпоративни политики или неочаквани промени по отношение на услугата. Другият елемент е минимизирането на проследяване от трети страни или събиране на метаданни, което гарантира, че фирмите поддържат пълен контрол върху своите данни.

Вижте още: