Лекторски състав от над 16 ръководители от различни сфери ще допринесат за развитието на следващото поколение жени лидери в България.
Телерик Академия - водещата трейнинг компания за летящ кариерен старт и повишаване на уменията на служителите обяви в края на месец юли Upskill програма за жени лидери Women in Leadership с участието на успели в своите области и утвърдени сред българското общество бизнес дами. Към тях в лекторския колектив се присъединяват още 9 от най-успешните лидери, познати в различни сектори на бизнеса. Целта на програмата да помогне на участничките намерят подход към трудностите, да разрушат външните и вътрешните бариери, като вземат пример, вдъхновение и знания от личните битки и постижения на лекторите.
Към първоначално обявения екип от гост лектори ще се включат още: Светла Лесова – основател и изпълнителен директор, VIDAS Company, Миролюба Бенатова – ководещ и продуцент на “Дневен ред” и “Телевизия по радиото”, Деси Стоянова – основател и главен изпълнителен директор на How to speak, Цветанка Минчева – главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк, Екатерина Недялкова – оперативен директор и ръководител на българския клон на Experian, Яна Бюрер Тавание – съосновател и изпълнителен директор на Fine Acts и съосновател на ТimeHeroes, Биляна Савова – собственик и креативен директор на Plan2B Creative Studio и основател на фондация МС-Мога Сам, Траян Траянов – изпълнителен директор и член на УС на Фондация „Заедно в час“ и Ивайло Илиев – управляващ съдружник на Ninety Nine.
„Радваме се, че толкова много утвърдени личности се включват в програмата – те са и ключов елемент, който я прави без аналог за българския пазар. В лекторския колектив имаме не само дами, а и няколко представители на мъжкия пол, именно защото вярваме, че лидерството не следва да се дели – то е универсално. Целта на програмата е да покаже човека зад лидера и успеха – със своите победи, но и притеснения, съмнения, моменти на слабост и трудности, така че участниците да имат възможността да се докоснат именно до тази тяхна същност, която остава скрита зад постиженията им.“– споделя Александра Мечкова – главен изпълнителен директор на Телерик Академия.
Проучванията показват, че личният пример или ролевото моделиране значително подобрява резултатите на жените в лидерски позиции. Успешните жени на ръководни позиции помагат за преодоляване на стереотипите и насърчават повече дами да преследват лидерски роли. Според доклад на McKinsey, жените, които получават подкрепа и наставничество, са по-склонни да се развиват професионално. Въпреки това, по-малко от 50% от дамите съобщават, че получават подобна кариерна подкрепа. Това подчертава нуждата от програми, в които менторството и личният пример се изведени на преден план.
За програмата
Обучението е изградено по методиката на доказани лидерски програми от Бръшляновата лига в САЩ. Целта е програмата да адресира предизвикателствата пред жените лидери като задълбочи тяхната осъзнатост и разбиране за три изключително важни страни на лидерството: тази за себе си, за другите и за комплексните системи, в които оперираме. Част от обучението се основава на откровени разговори и полезни споделяния за това какво означава да си успешна жена и лидер в България и извежда на преден план вдъхновяващите истории на българските лидери, които са се изправили пред страха и съмнението, и са постигнали изключителни неща, често въпреки трудностите.
В програмата на обучението са застъпени теми като: как да преодолеем предразсъдъците и стереотипите, които възпрепятстват кариерното развитие на дамите, лидерски парадокси, лидерско присъствие, динамика на екипи и управление на конфликти, адаптивност и вродено лидерство и др.
Най-важният елемент в програма са нейните лектори. В трейнърския екип от самото начало на програмата са: Бела Станкова – водещ лектор в Women in Leadership и управляващ директор на Genevva Coaching, Гергана Паси - министър по европейските въпроси на България (2007-2009) и заместник-министър на външните работи (2004-2007), Милена Драгийска – изпълнителен директор на Lidl България, Диана Стефанова – бивш управляващ директор на VMware България и партньор в BrightCap Ventures, Ева Вучева – бивш съизпълнителен директор на Fashion Days България и основател на Contento.Tech, Галина Чулева – главен директор „Управление на хора и култура“ в Yettel, Лилия Месечкова – старши вицепрезидент, Digital Experience в Progress, Велина Гетова – основател на NotYourTherapy и Александра Мечкова - главен изпълнителен директор на Телерик Академия.
Приемът в програмата е отворен до 10 ноември. Изисква се попълване на онлайн форма за кандидатстване и отговор на няколко мотивационни въпроса през сайта на Академията.
Програмата е с продължителност 4 месеца, като ще стартира на 26 ноември, а лекциите ще се провеждат веднъж седмично вечер в онлайн формат. Това прави обучението подходящо да бъде съчетано с други работни и лични ангажименти.