Произведоха първата в света диамантена батерия с потенциален живот от хиляди години

Учени и инженери от университета в Бристол и Службата за атомна енергия на Обединеното кралство (UKAEA) успешно създадоха първата в света диамантена батерия с въглерод-14.

Този нов тип батерия има потенциала да захранва устройства в продължение на хиляди години, което я прави невероятно дълготраен източник на енергия. Батерията използва радиоактивния изотоп въглерод-14, известен с използването си при радиовъглеродното датиране.

Това откритие може да има няколко приложения, които да променят изцяло редица производства в дългосрочен план. Биосъвместимите диамантени батерии могат да се използват в медицински устройства като очни импланти, слухови апарати и пейсмейкъри, свеждайки до минимум нуждата от подмяна и неудобствата за пациентите.


Диамантените батерии могат да се използват и в някои екстремни среди – както в космоса, така и на земята – където не е практично да се ползват конвенционалните батерии. Така могат да се захранват активни радиочестотни (RF) етикети, когато има нужда от идентифициране и проследяване на устройства на земята или в космоса, като космически кораби или полезни товари, в продължение на десетилетия, като по този начин се намаляват разходите и се удължава експлоатационният им живот.

Том Скот, професор по материали в университета в Бристол, споделя:„Нашата микромощна технология може да поддържа цял набор от важни приложения – от космически технологии и устройства за сигурност до медицински импланти. Ние сме развълнувани, че можем да проучим всички тези възможности, работейки с партньори в индустрията и научните изследвания, през следващите няколко години.“

Диамантената батерия въглерод-14 работи, като използва радиоактивния разпад на въглерод-14, който има период на полуразпад от 5700 години, за генериране на ниски нива на мощност. Той функционира подобно на слънчевите панели, които преобразуват светлината в електричество, но вместо да използват светлинни частици (фотони), те улавят бързо движещи се електрони от диамантената структура.

„Диамантените батерии предлагат безопасен и устойчив начин за осигуряване на непрекъснати микроватови нива на мощност. Те са нововъзникваща технология, която използва произведен диамант за безопасно затваряне на малки количества въглерод-14“,посочва Сара Кларк, директор на Tritium Fuel Cycle в UKAEA.

Екип от учени и инженери от двете организации работиха заедно, за да изградят платформа за плазмено отлагане, специализиран апарат, използван за отглеждане на диаманта в Culham Campus на UKAEA. В този смисъл успехът е резултат отчасти от работата на UKAEA върху термоядрената енергия.

Експертният опит, натрупан в изследванията на термоядрен синтез, помага за ускоряване на иновациите в свързаните технологии. Това партньорство отваря вратата към нови възможности за развитие на подобни дълготрайни източници на енергия, които биха могли да революционизират различни индустрии и да допринесат за по-устойчиво бъдеще, определено в целите за устойчиво развитие на ООН. Диамантената батерия може да се превърне в ключов елемент от енергийния преход, като осигурява чист и надежден източник на енергия.

Вижте още: