4 от 100 българи са готови да започнат свой бизнесСоциална кампания представя методите и подготвя интерактивен уъркшоп през февруари

Само 4 от 100 души у нас смятат да стартират бизнес в следващите три години, сочи Третият национален доклад на Глобалния предприемачески мониторинг (GEM) за България. По данни на НСИ при коефициент на безработица през третото тримесечие на 2019 г., възлизащ на 3,7 % общо, над 125 000 души у нас са без работа и в момента. Повече от 20 000 все още не са били професионално заети.

На какво се дължи скептицизмът към предприемачеството като алтернативна професионална възможност у нас?

Какви са механизмите за преодоляването му?

Павел Хрисков, управляващ съдружник вКонсендо България“, разказва за авторската кампания “ПЪТЯТ НА ПРЕДПРИЕМАЧА“, стартирала преди почти година със серия от обучения в цялата страна, и за дефицитите, на които тази кампания има за цел да отговори.

Опитът ни като консултанти в сектора на управлението и оптимизирането на личните финанси постепенно натрупа категорични обобщения за типа въпроси, които партньорите ни обикновено имат“, сподели Хрисков. Експертите на компанията допълват, че по преки наблюдения „на терен“ липсва дързост. В малко случаи сме готови да се разделим с амбициите за успешна кариера в стандартния смисъл на думата и да открием допълнителни възможности за професионална реализация. Павел Хрисков допълни, че се е сблъскал с липсата на перспектива в много млади хора у нас. По думите му в зараждането си тази липса има връзка с цялостната обществена нагласа, а тревожните данни на Третия национален доклад на Глобалния предприемачески мониторинг за България илюстрират този скептицизъм.

96 от 100 българи не са готови да се впуснат в собствено бизнес начинание. Какви практически решения им предлагат обученията в рамките на социалната кампания „Пътят на предприемача“?

  • Фокусът в този формат са мотивацията и инициативността;

  • Разглежда се поставянето на лични цели;

  • Дискутират се неработещите представи и навици за парите и тяхното управление;

  • Проследяват се различни предприемачески подходи за развитие;

  • Набелязват се необходимите първи стъпки за един предприемач.

Онези 4 от 100 българи, които не отхвърлят перспективата да реализират собствена бизнес идея: защо кампанията „Пътят на предприемача“ е и за тях?

По думите на Павел Хрисков инициативността не е самодостатъчен феномен. Умението да се идентифицира подходяща перспектива и да се работи по последователна стратегия за нейното постигане не е инцидентна проява. „Една гениална идея не успява просто така. За да работи, и то успешно, е необходимо да влагаме последователност и да сме готови да се учим непрекъснато“, твърди Павел Хрисков. Новото, с което „Пътят на предприемача 2020“ продължава след успешните си гостувания в Плевен и Монтана тази есен, е затворена онлайн група за обучаемите, в която да имат достъп до материали, ресурси, литература, обучения, „и най-важното, до съмишленици“, допълват от „Консендо“.

Къде предстоят следващите обучения?

След два града в Северозападна България през януари екипът на „Консендо България“ ще проведе обучение по предприемачество и лични финанси и във Велинград. През февруари ще се проведе заключителният етап на кампанията с уъркшоп. Той предвижда тематични лекции и обособени мастърмайнд групи в София, допълват от „Консендо България“.

Вижте още:

● Централните банки коригират политиките си въз основа на икономически показатели, а не по фиксиран график, което поддържа висока волатилност на...