Васил Велев на Green Transition 4.0: Европа е губеща от зеления и цифров преход, трябва спешна промяна на политиките

Европа е истинският губещ от зеления и цифровия преход. Вместо първа, вече е трета икономическа сила в света и ако няма сериозна и спешна промяна в политиките ще продължава да губи позиции. За наше съжаление с действията и регулациите си Европа уби индустрията си, предприятията изнасят бизнесите си, а човешките ресурси просто липсват и като количество, и като квалификация и като мотивация. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев в панела „Navigating the nexus: Карта на работните места на бъдещето в зелената и цифровата ера“ на международния форум Green Transition 4.0.

По думите му докато цифровизацията е поела своя естествен ход и повишаване на конкурентоспособността на икономиката, то при „позеленяването“ не е така. За това говори резултатът. За последните пет години европейската икономика е загубила 5 процентни пункта от световния си дял. Делът на ЕС в световната икономика е спаднал от 21% на 16% за пет години.

Васил Велев заяви още, че в Г7 е имало четири държави от ЕС. В настоящия момент те вече са две, а скоро, с тези политики, по паритет на покупателна способност, няма да има нито една държава от ЕС измежду най-силните икономики в света. Това е цената. А ползите срещу това? Смисълът? И допълни, че от 2021 до 2024 г. срещу 1 тон въглища по-малко в ЕС само в Индия има 2 тона повече. „И тук говорим само за Индия. Само Китай генерира 4 пъти повече СО2 от ЕС. Когато ЕС нулира емисиите си, с това не се спасява планетата , т. к. сме отговорни едва за 7% от СО2 емисиите. Да си заравяме главата в пясъка е абсолютно непродуктивно".

"За прехода, който извършваме, нямаме хората - нито като количество, нито качество, квалификация и мотивация. Изгубихме европейската индустрия, нямаме добив, метали, химия, строителни материали. Не само критични и редки, ами и некритични и нередки метали и материали нямаме. Защо не виждаме слона в стаята? Брюксел си живее своя живот, който няма нищо общо с този на планетата Земя. Цената на природния газ е 34 евро за мегаватчас в ЕС и 8,5 евро за мегаватчас в САЩ! Разликата е 4 пъти! Не можем да включим на пауза заводите си и да чакаме 10 години, когато цената на енергията ще е конкурентна. Стотици големи предприятия от базовите индустрии вече напуснаха Европа", посочи още Васил Велев.

Васил Велев на Green Transition 4.0: Европа е губеща от зеления и цифров преход, трябва спешна промяна на политиките


Според данни, които той изнесе, в България за последните пет години има спад с 20% на завършващите средно образование, а от тези, които учат, половината нямат базисни знания. Страната ни изпитва сериозен недостиг на специалисти от инженерните науки. По думите на председателя на АИКБ от 25 г. в България всяка година на едно родено дете има двама души, които се пенсионират и тази тенденция ще продължава и през следващите 20 години.

Според него посланието, което се отправя в момента в цяла Европа е, че трудът не е ценност, имаме състезание кой да работи по-малко. В ЕС работим 4 часа по-малко седмично отколкото в САЩ и 8 часа по-малко от в Азия.

За да бъде Европа и европейските предприятия отново конкурентоспособни, трябва да има сигурна и достъпна енергия, квалифицирани и мотивирани човешки ресурси и не на последно място трудът трябва отново да се превърне в ценност, допълни още Васил Велев. Не може да очакваме, че със същите политики и същите хора на кормилото на ЕС ще постигнем различни и по-добри резултати! ЕС ще продължи по пътя си към третия свят, ако не настъпят радикални промени.

Модератор на днешната дискусия бе Зорница Русинова, председател на Икономически и социален съвет, а участие взеха служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов, Борислав Бангеев - главен директор "Корпоративно банкиране" и член на Управителния съвет в "УниКредит Булбанк", президентът на КНСБ Пламен Димитров, Оливер Рьопке - председател на Европейския икономически и социален комитет, и Яна Скалкова - началник на отдел "Съветници" към Министерство на труда и социалните въпроси в Чехия.

Ключови говорители на панела бяха доскорошният еврокомисар по работните места и социалните права Никола Шмит и министър-председателят на Република България (2005-2009) и президент на ПЕС (2011-2022) Сергей Станишев.

Вижте още: