Сериозен спад на интереса на чуждите инвеститори към пазара на бизнес имоти от началото на 2018, отчитат от консултантската компания Cushman & Wakefield Forton. Причините са високите цени на предлаганите активи и липсата на качествени мащабни проекти, които отговарят на търсенето на потенциалните купувачи.

Ръстът на инвестиционния пазар, на който станахме свидетели през 2017 г., значително повиши очакванията на българските продавачи и доведе до ръст на цените. Покачването обаче не е обосновано с увеличено търсене, а се дължи на твърде оптимистичната очаквания за пазара“, коментира Явор Костов, мениджър „Капиталови пазари“ в Cushman & Wakefield Forton.

Силният инвестиционен интерес към бизнес имотите през 2017 г. доведе до приключването на сделки за над 1 млрд. евро – безпрецедентен обем за българския пазар, който едва ли ще се повтори в обозрим план. Основен двигател бяха Южноафриканските фондове, които през миналата година активно навлязоха в България. Успоредно с това обаче от пазара се отдръпват западноевропейските инвеститори, които сега по-скоро се изтеглят от страната.

За тези капитали България трудно се конкурира с други източноевропейски пазари, които предлагат по-добро съотношение между цена на привлечения ресурс и доходност. Сред примерите са Румъния и Унгария, както и второстепенни градове в Полша, които през последната година влязоха в полезрението на инвеститорите в имоти.

В сравнение с България тези пазари предлагат по-ниски нива на доходност, но съответно при по-добри лихви за финансиране и по-нисък риск.

По данни на Cushman & Wakefield Forton, за първите шест месеца на 2018 г. инвестициите в бизнес имоти в България са на обща стойност над 380 млн. евро, включително сделки с парцели. Сред по-значимите придобивания за периода бяха това на Mall of Sofia от GTC, на Millenium Center от ОББ и ДЗИ, както и портфолио сделката за Megapark и Polygraphia Office Center с инвестиционния фонд Lion’s Head. Макар и пазарът да показва относително висока активност в сравнение с предходни години, повечето сделки са резултат от преговори, започнали през 2017 г. Съответно слабият инвеститорски интерес от последните месеци ще даде отражение върху бъдещи периоди.

В немалко случаи финализирането на една сделка може да отнеме повече от шест месеца. Обемът на пазара от началото на годината не бива да заблуждава за висока активност, а трябва да се приеме като инерция от 2017 г.“, обобщи Явор Костов.

Вижте още:

Събитието откри „Седмицата на еврото“ с фокус влизането на България в еврозоната.Асоциацията на банките в България (АББ) подкрепи Десетата юбилейна...