„Синдео“ стартира второ издание на приложна програма за нови учители

Програмата приема до 100 участници от цялата страна и предлага практически обучения за успешен старт в учителската професия.

През последните години броят на свободните позиции за учители в България се увеличава значително. Това се дължи на нуждата от квалифицирани кадри в различни населени места и предметни области. Значителна част от настоящите учители навлизат в предпенсионна и пенсионна възраст, което също допълнително засилва необходимостта от нови попълнения в системата.

Съвременният образователен процес изисква учители, които освен задълбочени знания по даден предмет, притежават и умения за работа с дигитални технологии, социална и емоционална интелигентност, както и способности за адаптация към нуждите на днешните ученици. В отговор на тази тенденция, Приложна академия за образование „Синдео“ развива и разширява своята Приложна програма за подготовка на нови учители. След успешно пилотно издание миналата година, от което вече има назначени преподаватели в различни училища, програмата стартира второ издание.

„Първото издание на приложната ни програма за нови учители вече дава резултати – наши курсисти успешно преподават, като някои започнаха още по време на обучението, а други ще се включат активно през новата учебна година. Тази година програмата отваря 100 свободни места за обучение. Продължаваме активно и да изграждаме стабилни партньорства с училища, които търсят мотивирани и подготвени учители, за да подкрепим обучаващите се в тяхната реализация. Имаме и менторска програма, като целта й е да дава постоянна подкрепа за успешен старт в учителската професия“, коментира Ангел Георгиев – съосновател на Приложна академия за образование „Синдео“ и действащ учител.

Новото издание на програмата започва на 16 септември с безплатно обучение „Въведение в приложното образование“, достъпно за всеки, който желае да се подготви за кариера като учител. Програмата продължава 9 месеца и е насочена към придобиване на практически умения за управление на учебния процес, работа с ученици, както и използване на съвременни дигитални технологии.

Обучението се провежда онлайн, за да даде възможност на участници от цялата страна, включително и от региони с по-голям дефицит на учители, да се включат и да получат необходимата подготовка.

„Учебната ни програма е създадена с акцент върху приложното образование – това означава, че освен теоретичните знания, обръщаме сериозно внимание на практическите умения, които учителите ще използват в ежедневието си. Включваме дигитални обучения за работа с модерни технологии в класната стая, развиваме социални умения и емоционална интелигентност, които са ключови за успешната комуникация с ученици и родители. Освен това, обучаваме за организационни умения и лична ефективност, които помагат на учителите да управляват учебния процес по-успешно и да поддържат баланс между професионалния и личния живот. Тези теми рядко се разглеждат в стандартното педагогическо образование, но са от съществено значение за реалната практика“,коментира д-р Теодора Димитрова – съосновател на Приложна академия за образование „Синдео“ и действащ учител.

За участие в цялостната програма е необходимо кандидатите да притежават завършено висше образование, независимо от специалността, което е изискване за започване на преподавателска дейност в българските училища.

Студенти в последна година на бакалавърска степен за учебната 2025-2026 година имат възможност да се включат в програмата паралелно с приключването на своето висше образование, като по този начин придобиват необходимата подготовка за успешно начало на педагогическата си кариера.

Повече информация за програмата може да бъде открита на адрес: https://sindeo.org/tsyalostna-programa/

Вижте още:

• Проучване на IWG и ARUP показва, че хибридната работа може да повиши производителността с 11%, като потвърждава и надгражда съществуващите...