Световна премиера на Пиеса за пиано и цигулка от Минко Ламбов на 9 юни в зала „България“

Солисти на вечерта са Светлин Русев и Йоръм Сон

Блестящият български цигулар Светлин Русев и прочутата корейска пианистка Йоръм Сон ще зарадват почитателите си на 9 юни в зала „България“ с премиерно изпълнение на най-новото произведение на Минко Ламбов – Двоен концертза цигулка, пиано и оркестър. Диригент на вечерта е маестро Михаил Герц.

Във втората част на програмата филхармониците ще представят Симфония №8 от Антонин Дворжак. 

Концертът за цигулка и пиано е вдъхновен от виртуозните ромски музиканти в Испания, коитоизпълняват типичната за тях фламенко музика – споделя авторът. – Тук дълбоката душевност, виртуозност, страст, характерните мелодико и метро-ритмични формули, силните контрасти и модерни хармонични похвати са в основата на изграждането на музикалната форма на творбата.

Медиите наричат Йоръм Сон „месията на пианото“. „Грация, кристален тон“ – това са част от определенията за нейното свирене. Учи пиано в Корейския национален университет, след което продължава обучението си в Хановер при Ари Варди. Попада под светлината на прожекторите през 2004, когато се появява като солист на Нюйоркската филхармония, под палката на Лорин Маазел, по време на турнето й в Азия. Йоръм Сон има сребърен медал и награда за най-добро изпълнение на камерна музика от конкурса „Ван Клайбърн“, последвана от втора награда от конкурса „Чайковски“ в Москва и награда за най-добро изпълнение на специално написаната от Родион Шчедрин творба, и трето място на международния конкурс „Артур Рубинщайн“.

Йоръм Сон свири с престижни оркестри под палката на някои от най-големите диригенти днес. През 2022 г. тя очаква с нетърпение да направи нови дебюти в Европа и Обединеното кралство в концертните зали на Глазгоу и Пърт с Шотландския симфоничен оркестър на BBC; Концертгебау в Амстердам, както и дебюти със симфоничните оркестри на Базел и Кастилия и Леон. Отвъд Европа, австралийската публика ще има възможността да чуе Йоръм Сон на живо в нейните австралийски концертни дебюти със симфоничните оркестри на Мелбърн, Сидни и Тасмания. 

След като печели Първа награда в първото издание на широко известния днес Международен конкурс Сендай през май 2001 година, харизматичният виртуоз на цигулката Светлин Русев се радва на блестяща международна кариера, свързана с много от най-големите концертни зали по света, сред които Болшой театър и зала Чайковски в Москва, Сънтори Хол в Токио, Центъра за изкуства в Сеул, зала Плейел, UNESCO, Театър Шанз-Елизе, Театър Шатле, Сите дьо ла Мюзик и Театър дьо ла Вил в Париж, зала „България“, зала „Бела Барток“ в Будапеща, Алте Опер във Франкфурт, Концертхаус в Берлин, Културен център Кирчнер в Буенос Айрес, Пале дe Бозар в Брюксел и Двореца на ООН в Женева.

Интензивната му концертна дейност го отвежда навсякъде по света – Европа, САЩ, Латинска Америка и Азия. Редовен гост-солист е на оркестри от най-висока класа, сред които са Националният оркестър на Франция, Оркестърът на националното радио на Франция, Оркестърът на Романска Швейцария, Националният оркестър на Белгия, Сеулската филхармония, Токийската филхармония, Симфоничният оркестър на Индианополис, Филхармоничният оркестър Джордже Енеску (Букурещ), Оркестъра на Румънското национално радио, Kremerata Baltica и др.

Солира под палката на именити диригенти като: Мюнг-Вун Чунг, Леон Флайшер, Йехуди Менухин, Юзо Тояма, Марек Яновски, Емануел Кривин, Франсоа-Ксавие Рот, Жан-Жак Канторов, Денис Ръсел-Дейвис, Лионел Бренгие, Емил Табаков, Найден Тодоров и др.

Отдадеността си към музиката Светлин Русев споделя със своите многобройни почитатели по целия свят, както като солист, така и в качеството си на забележителен камерен изпълнител. Партнира на музиканти от класата на Мюн-Вун Чунг, Йоръм Сон, Жан-Ив Тибоде, Питър Франкъл, Максим Рисанов, Антоан Тамести, Готие Капюсон, Джиан Уанг, Франсоа Льольо, Пол Мейер, Нинг Фенг. Член-основател е на клавирното трио Русев–Салк–Розанова. От 2000-та година ръководи и дирижира различни ансамбли и оркестри в България, Франция, Полша, Корея, Япония и Швеция.


Притежава изключително широк репертоар, вариращ от барока до съвременната музика и популярните жанрове. Паметни са и неговите изпълнения на музика от български и славянски композитори.

Михаил Герц принадлежи на най-добрите естонски диригенти от младото поколение. Завършил е Естонската академия за музика и театър с две специалности – пиано и оркестрово дирижиране, след което специализира в Берлин в Академията по музика.

През 2011 получава научна степен доктор,а през 2014 е финалист на третия международен конкурс за диригенти „Евгения Светланова“ в Париж.

От 2007 е постоянен диригент на Естонската национална опера, където е дирижирал повече от 30 оперни постановки. Сред значимите оркестри, с които е работил, са Симфоничния оркестър на Лайципското радио, Берлинския Концертхаус оркестър, Естонския национален симфоничен оркестър, Талинския камерен оркестър и др. 

Работил е съвместно с Пааво Ярви, Стивън Слоун, Джон Сторгордс  и Ендрю Литън .

Билети за концерта са налични на касата на зала „България“ и в Ивентим



Вижте още:

• Застрахователният сегмент е разделен регионално според пазарите, на които Generali оперира• Уди Брадфорд (Woody Bradford) ще заеме позицията на...