Докато обемите, които очаквахме да се реализират от южноафрикански инвеститори, по всяка вероятност няма да достигнат стойностите си от 2016 г., то тези идващи от Азия могат дори да надвишат миналогодишните си резултати. Азиатските инвеститори разглеждат ЦИЕ като подходяща възможност за диверсификация на портфейла с активи с по-висок риск и съответно по-добра възвръщаемост, в сравнение със западноевропейските пазари. Тези изводи са от последния доклад на Colliers International.
  • Инвестициите в САЩ, Обединеното Кралство, Европа, Канада и Австралия остават статични между 2011 – 2016 г.
  • Инвестициите от Азия могат да надхвърлят миналогодишните си стойности
  • Очакваните обеми от южноафрикански фондове през 2017 г., вероятно няма да достигнат до нивата от 2016 г.
  • Предвижда се по-висока активност на местни и регионални инвеститори в ЦИЕ

Марк Робинсън, Специалист пазарни проучвания, Colliers CEE коментира: „Следваща „Южна Африка“, в смисъла на инвестиции, идващи от по-рискови пазари, може да бъде Турция или Бразилия, Русия или държави от Средния Изток и Северна Африка, ако цените на петрола и суровините се задържат на нивата си в момента. Считаме, че инвестициите в размер на 5 млрд. Евро от държавите от Г10 ще останат непроменени с оглед на бавно нарастващата възвръщаемост на облигациите.“

Местните и трансграничните транзакции в ЦИЕ са се увеличили от 1.1 млрд. Евро през 2011 г. до 2.6 млрд. Евро през миналата година. Този ръст е още по-впечатляващ, имайки предвид, че се дължи на много на брой малки по размер сделки. Делът на държавите от ЦИЕ от 21% в общата стойност на инвестициите от 12.2 млрд. Евро през 2016 г. ще се увеличава през 2017 г. Причините за растеж са относително по-добрата възвращаемост и възможността за пазарна експанзия.

Докато Унгария, Словакия и Чехия се развиват добре, Полша и Румъния ще извървят дълъг път, докато подобрят достъпа на местни инвеститори до бизнес имоти. Полша може да въведе законодателство, свързано с публични фондове за инвестиции в имоти и така някои фирми да станат публични. Такова законодателство съществува в България и Унгария, но публичните фирми са активни само във втората. Единствено в Словакия, от държавите в ЦИЕ, пенсионните фондове участват на пазара на имоти; това по принцип е по-типично за Западна Европа. За момента няма достатъчно сигнали, че този факт ще се промени за разглеждания регион.

Вижте още:

Събитието откри „Седмицата на еврото“ с фокус влизането на България в еврозоната.Асоциацията на банките в България (АББ) подкрепи Десетата юбилейна...