Конференцията „Устойчиво бъдеще: Иновации за декарбонизация“ се проведе в София

На 21 ноември 2024 г. в Гранд хотел София се проведе конференцията „Устойчиво бъдеще: Иновации за декарбонизация“, организирана от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН и Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК). Събитието събра над 80 представители на бизнеса, академичната общност и неправителствения сектор.

Конференцията откриха Рамон Харпс, вицепрезидент на Германо-Българската Индустриално-Търговска Камара, и Юрген Клемпан от Посолството на Федерална Република Германия, които подчертаха значението на международното сътрудничество за устойчивото развитие. Основен гост-говорител беше Марсел Енгел, изпълнителен директор на мрежата на Глобалния договор на ООН в Германия, която обединява над 1300 компании. Той демонстрира как устойчивостта може да бъде двигател за бизнес успех, насърчавайки българските компании да поемат лидерска роля в региона.

Кристиан Хайн от „Аурубис“ АД, Германия, сподели визията на индустриалния гигант за изпълнението на ангажимента на компанията към Парижкото споразумение за климата – фокусирани инвестиции в иновации, които вече са довели до над 40% намаление на въглеродните емисии на компанията.

Два панела, модерирани от Доника Ризова, разгледаха теоретични и практически аспекти на декарбонизацията. В първия панел експерти като проф. Георги Николов и проф. Елка Василева обсъдиха иновациите в енергийния преход и кръговата икономика. Тодор Маджаров от Българския водороден институт акцентира върху потенциала на водорода, а проф. Христина Николова представи устойчиви решения за транспорта.

Конференцията „Устойчиво бъдеще: Иновации за декарбонизация“ се проведе в София

Вторият панел бе посветен на практическите действия. Представителите на Аурубис България, Байер България, БНП Париба, Хайделберг Матириълс Девня, Фрапорт Туинстар България и Сонис Енерджи България и други компании споделиха успешни стратегии за постигане на устойчивост, балансирайки екологични и икономически цели. Участниците подчертаха значението на проектите за намаляване на въглеродния отпечатък в ключови сектори като земеделието и транспорта и нуждата от държавна стратегия и административна подкрепа за декарбонизирането на тежката индустрия.

Конференцията потвърди, че устойчивото развитие и преходът към нисковъглеродна икономика са не само екологична необходимост за България, но и стратегическа възможност. Намаляването на емисиите и внедряването на иновации могат да укрепят конкурентоспособността на страната, да привлекат инвестиции и да създадат качествени работни места. В контекста на глобалната надпревара за устойчиви решения, навременните действия са ключът към икономическа стабилност и международна релевантност.

Конференцията „Устойчиво бъдеще: Иновации за декарбонизация“ се проведе в София

* Генерален партньор на събитието беше Аурубис България, а Байер България и Фрапорт Туинстар Мениджмънт подкрепиха инициативата като партньори.

Вижте още:

Сдружение Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) има нов изпълнителен директор. Това е Паула-Анастасия Сбиркова, която поема ролята, след като Полина Господинова-Георгиева реши да продължи професионалното си...

Стратегията е насочена към развитие на ангажираността с клиентите, многоканалния подход и управлението на взаимоотношенията.Революционната стратегия на Пощенска банка...