Надпреварата за откриване на нови химични елементи набира скорост през 2025 година

Американски и японски учени са начело в съревнованието за търсене на нов тежък елемент.

Надпреварата за откриване на нови химични елементи набира скорост през 2025 година - в периодичната таблица може да бъде добавен нов ред, съобщиха физици от американската Национална лаборатория „Лорънс Бъркли“ (LBNL) пред New Scientist. LBNL вече има един пробив – синтезира ливерморий (116Lv) чрез облъчване на плутоний с милиони титанови атоми в продължение на 22 дни. Същият подход ще бъде използван и при създаването на 120-ия елемент – унбиний (121Ubn) с мишена от калифорний.


Настоящият рекорд държат физиците от Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна, Русия, които първи в света синтезираха оганесон (118Og) през 2002 г. 118-ият елемент стои в долния десен ъгъл на Менделеевата таблица, така че откриването на 119-ия или 120-ия елемент ще постави началото на нов ред.

За да синтезират тежки елементи учените бомбардират мишена от лек елемент с лъч от йони с надеждата, че ядрата им ще се слеят. Математическите модели прогнозират, че производството само на един атом унбиний може да отнеме стотици дни, а всяка промяна в условията на експеримента налага той да започне отначало.

Институтът за физични и химични изследвания в Япония (RIKEN) също е сред претендентите за лидерството в надпреварата за нови тежки елементи, като възнамерява да произведе елемент 119 - унуниний, с помощта на ванадиев лъч и мишена от кюрий.

Вижте още:

Двете основни причини за масовите аварии са липсата на инвестиции в диагностика и превенция, както и безотговорното отношение на мрежовите оператори и регулаторния...

Сдружение Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) има нов изпълнителен директор. Това е Паула-Анастасия Сбиркова, която поема ролята, след като Полина Господинова-Георгиева реши да продължи професионалното си...