Schneider Electric открива нова Умна фабрика в Унгария и увеличава производствения си капацитет в Европа

• 90% от продукцията ще се изнася в цяла Европа.

• Така компанията отговаря на нарастващото търсене на инженерингови продукти по поръчка, предизвикано от енергийния преход и цифровизацията.

Schneider Electric, лидерът в дигиталната трансформация на енергийното управление и автоматизацията, откри нова Умна фабрика в Дунавече, Унгария. Тя заема площ от 28 000 кв. м и в нея ще работят до 500 служители.

Заводът в Дунавече ще увеличи производствения капацитет на Schneider Electric за инженерингови решения, произведени по поръчка и в съответствие със спецификациите на клиентите на европейските пазари, като 90% от продукцията ще бъде експортирана в цяла Европа. Тази най-нова инвестиция в капацитет спомага да се отговори на повишеното търсене на решения за електрификация и цифровизация на Стария континент. Това търсене произтича от прехода в енергетиката, тъй като електроразпределителните предприятия се нуждаят от решения, които осигуряват по-голяма устойчивост и гъвкавост на мрежите си, а сегментите на центровете за данни и облачните услуги, както и на доставчиците на услуги преживяват бум вследствие на цифровизацията и на възхода на новите технологии.

Новият завод е 36-ата умна фабрика на Schneider Electric и най-голямото предприятие за инженеринг по поръчка в Европа, с което общият брой на този тип фабрики на континента достига 22. Той ще функционира като основна фабрика в Европа за най-новата комутационна апаратура за средно напрежение на Schneider Electric без SF6 – RM AirSeT. Това нововъведение значително увеличава устойчивостта на разпределителната уредба за средно напрежение – технология от ключово значение за декарбонизираните енергийни системи, на които се осланя енергийният преход. Технологията е в съответствие с новите строги разпоредби за F-газовете в Европа, които засягат всички потребители на разпределителни устройства за средно напрежение – от мрежите до инфраструктурата.

„Европа ускорено осъществява енергийния преход и укрепва енергийната си независимост“, посочва Ян Рейно, старши вицепрезидент на отдел „Глобален инженеринг по поръчка“. „Дунавече е нашият нов водещ завод в Европа с фокус върху интелигентни технологии за средно и ниско напрежение, които не съдържат SF6, в подкрепа на нарастващото търсене в целия регион чрез предлагането на още повече иновации, устойчивост и цифрови решения на клиентите.“

Фабриката разполага с няколко технологии за устойчивост, вградени в обекта:

• решенията EcoStruxure IOT на Schneider Electric (система за управление на сгради и енергия) подобряват енергийната ефективност с очаквани икономии на енергия до 25%;

• енергийните нужди се задоволяват от соларни панели на покрива, допълнени от възобновяеми източници от мрежата;

• за отопление и охлаждане се използват геотермални термопомпи;

• налични са станции за зареждане на Schneider Electric за до 30 електрически автомобила и 25 електрически велосипеда;

• за къпане и напояване се събира дъждовна вода;

• обособено е херметически изолирано преддверие, което предотвратява загубата на топлина на станциите за разтоварване на камиони и на входовете на фабриката.

Откриването на новата фабрика в Унгария доказва, че Югоизточна Европа е стратегически важен регион за Schneider Electric както поради нарастваща нужда от модернизация на енергийната инфраструктура и внедряване на интелигентни решения за управление на енергията, така и поради наличието на висококвалифицирани специалисти и експерти.

В подкрепа на това в началото на март компанията започна изграждането и на своята втора фабрика в България с инвестиция в размер на 107 млн. лв.

Повече по темата:

• Уебстраница: Умните фабрики на Schneider Electric

• Уебстраница: RM AirSeT

Вижте още: